BiTEI 1994-2014

Festivalul Internaţional BiTEI-Bienala Teatrului „Eugene Ionesco”

Ediţia I – 25-31 mai, 1994- ”Planeta Ionesco”

Spectacole/ Companii:

”Cîntăreaţa cheală” – Teatrul Maghiar de Stat (Cluj, România);

”Scaunele” – Teatrul ”Archimages” (Moulins, Franţa);

”Rincon Oscuro” – Teatro del Norte (Spania);

”Regele moare” – Centrul de cultură franceză (Moscova, Rusia);

”Rinocerii” – Teatrul de pantomimă (Caunas, Lituania);

”Delir în doi” – Millesgarden (Stockholm, Suedia);

”Lecţia” – Teatrul ”U Nikitskih vorot” (Moscova, Rusia);

”Jocul de-a măcelul” – Teatrul ”Bulandra” (Bucureşti, România);

”Macbeth” – Teatrul ”Luceafărul” (Chişinău, Moldova);

”Regele moare” – Teatrul ”Eugene Ionesco” (Chisinau, Moldova);

”Delir în doi” – Teatrul Naţional ”Vasile Alecsandri” (Bălţi, Moldova).

Juriul:

Kenneth Campbell – regizor, profesor universitar (SUA) – preşedintele juriului;

Valentina Tăzlăuanu – jurnalist, critic de teatru;

Cristina Dumitrescu – critic de teatru (România);

Dorina Tudoran – publicist, scriitor (SUA).

Premiile Festivalului:

Premiul pentru cel mai bun spectacol – ”Cântăreaţa cheală” (regia Tompa Gabor), Teatrul Maghiar din Cluj-Napoca, România;

Premiul pentru cea mai bună regie – Tompa Gabor pentru spectacolul ”Cântăreaţa cheală”, Cluj-Napoca, România;

Premiul pentru cel mai bun rol feminin – Ala Menşicov pentru Regina Margareta în spectacolul ,,Regele moare” la Teatrul Eugene Ionesco, Chişinău;

Premiul pentru cel mai bun rol masculin – Serghei Iurschi pentru regele Berenger I în spectacolul ,,Regele moare” al Centrului Cultural Francez, Moscova;

Premiul special al juriului – Petru Vutcărău, Teatrul Eugene Ionesco, Chişinău, Republica Moldova.

 

Ediţia II – 24-30 mai, 1997 – ”Tradiţie şi modernitate”

Spectacole/ Companii:

”Hamlet” de William Shakespeare, Teatrul Naţional ”Mihai Eminescu” (Chişinău, Moldova);

”Mincinosul” de Carlo Goldoni, Teatrul ”G.Matteotti” (Italia);

”Revizorul” de Nikolai Gogol, Teatrul ”Eugene Ionesco” (Chişinău, Moldova);

”Şi cu violoncelul ce facem?” de Matei Vişniec, Teatrul de Stat (Oradea, România);

”Shinodazuma-Kou” – Compania ”Kyorakuza” (Japonia);

”Nepoata lui Gulliver” de Roland Topor, Les Oiseaux de Passage (Die, Franţa);

”Don Juan” de Benoit Vitse, Teatrul ”Luceafărul” (Chişinău, Moldova);

”Copiii soarelui” de Maxim Gorki, Teatrul Mic (Bucureşti, România);

”Însemnările unui nebun” de Nikolai Gogol, Teatrul ”M.Eminescu” (Botoşani, România);

”Caii la fereastră” de Matei Vişniec, Teatrul ”Osobniak” (Sankt-Petersburg, Rusia);

”Scaunele” de Eugene Ionesco, Institutul de Arte (Chişinău, Moldova);

”În culisele paradisului” de Michele Smith, Teatrul ”Smith-Gilmour” (Canada).

Evenimente:

Workshop – ”Tehnica actorului”;

Întâlnire cu Matei Vişniec;

Art-Show – ”Afişul teatral”

Conferinţă – ”Teatrul tradiţional japonez”.

 

Ediția III – 25 mai – 2 iunie, 1999 – ”Întâlniri la sfârşit de secol”

Spectacole/ Companii:

”Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, Teatrul ”Eugene Ionesco” (Chişinău, Moldova);

”Un clov bătrân cu inima fugară” de Matei Vişniec, Changement de Decor (Paris, Franţa);

”Kyogen”, teatru tradiţional japonez – Compania ”Yorozu-Kyogen” (Japonia);

”Hamlet” de William Shakespeare, Teatrul ”Mihai Eminescu” (Botoşani, România);

”Înţeleptul” de Ostrovski, Teatrul ”Luceafărul” (Chişinău, Moldova);

”Farse şi fantezii / Şase persoane în căutarea vântului” – Teatrul Farsî (Sankt-Petersburg, Rusia);

”Slugă la doi stăpâni” de Carlo Goldoni, Teatrul ”A. P. Cehov” (Chişinău, Moldova);

”O întâmplare caraghioasă s-a petrecut în drum spre Forul Roman” de B.Shevelove şi L.Gilbart, Teatrul Naţional ”Mihai Eminescu” (Chişinău, Moldova);

”Metamorfozele” după Ovidiu, Teatrul ”Satiricus” (Chişinău, Moldova);

”Noaptea încurcăturilor” de Oliver Goldsmith, Teatrul Mic (Bucureşti, România);

”Cu oalele sparte” după Alexandr Puşchin, Teatrul ”Licurici” (Chişinău, Moldova);

”Zeiţa noastră” de Massimo Bontempelli, Teatro delli Dieci (Italia);

”Tri Neck 69” – Alfred ve Dvore (Praga, Cehia);

”Ubu Rex cu scene din Macbeth” după Alfred Jarry şi William Shakespeare, Teatrul Naţional (Craiova, România).

Evenimente:

Prezentarea revistei UBU;

Conferinţa – ”Teatrul românesc şi problemele identităţii culturale”;

Conferinţa – ”Arta teatrală japoneză”;

Workshop – ”Modalităţi de cooperare internaţională a criticilor de teatru”;

Workshop – ”Coregrafie şi mişcare scenică”;

Workshop – ”De la text la imaginea scenică”;

Workshop – ”Călătorie în lumea expresiei corporale”.

 

EDIŢIA IV – 24-31 mai, 2001 – ”Interferențe”

Spectacole/ Companii:

”Fecioara şi moartea” de Ariel Dorfman, Teatrul Naţional ”Vasile Alecsandri” (Iaşi, România);

”Maestrul şi Margareta” de Mihail Bulgakov, Teatrul ”Satiricus” (Chişinău, Moldova);

”Cererea în căsătorie” de Anton Cehov, Teatrul ”Sică Alexandrescu” (Braşov, România);

”Tartuffe” de Moliere, Teatrul Naţional ”V.Alecsandri” (Iaşi, România);

”Regina-mamă” de Manlio Santanelli, Teatrul Naţional (Bucureşti, România);

”Fantastica şi trista poveste a candidei Erendira şi a nesăbuitei sale bunici” după Gabriel Garcia Marquez, Teatrul de Stat (Oradea, România);

”Căsătoria” de Nikolai Gogol, Teatrul Dramatic Rus ”A. P. Cehov” (Chişinău, Moldova);

”Chagall, Chagall” – Teatrul Yakub Kolas (Vitebsk, Belarus);

”Istoria comunismului povestită pentru bolnavii mintal” de Matei Vişniec, Teatrul ”Eugene Ionesco” (Chişinău, Moldova);

”Căsătoria” (asociaţii după Gogol) – Teatrul Muzical-Dramatic ”Taras Şevcenko” (Cerkassî, Ucraina);

”Topor-moi” de Roland Topor, Les Oiseaux Passages (Die, Franţa);

”Trei surori” de A.Cehov, Teatrul Dramatic Rus ”A. P. Cehov” (Chişinău, Moldova);

”Unul (celălalt)” – Perpetual Motion Theater (Londra, Regatul Unit);

”Jucătorii” de Nikolai Gogol, Teatrul de Dramă şi Comedie (Tiraspol, Moldova);

”Nebuni din dragoste” de Tom Sheppard, Teatrul ”Voskresenia” (Lvov, Ucraina);

”Cerere în căsătorie” de Anton Cehov, El majordomo (Sevilla, Spania);

”D-ale carnavalului” de I.L.Caragiale, Teatrul ”Luceafărul” (Chişinău, Moldova);

”Materiale Othello” – Angelus 99 (Japonia).

Spectacole ale școlilor de teatru:

”Pescăruşul” de A. P. Cehov – Universitatea de Arte ”George Enescu” (Iaşi, România);

”Viaţa omului” de Leonid Andreev – Universitatea de Arte ”George Enescu” (Iaşi, România);

”Un tramvai numit dorinţă” de Tennesee Williams – Universitatea de Arte (Chişinău, Moldova);

”Călătoria măştii” – Universitatea de Arte (Chişinău, Moldova);

”Argonauţii” – Teatranza (Moncalieri, Italia).

Evenimente:

Lansarea numărului special al revistei ”SUD-EST”, dedicat aniversării de 10 ani de la fondarea Teatrului ,,Eugene Ionesco”;

Conferinţa – ”Tradiţia teatrală japoneză în teatrul modern”;

Atelier de regie – ”Explorarea unei metode de montare”;

Atelier de dramaturgie – Matei Vişniec, dramaturg.

 

Ediția V – 22-31 mai, 2003 – ”Teatru fără frontiere”

Spectacole/ Companii:

”Când Isadora dansa” de Martin Sherman, Teatrul Naţional ”Mihai Eminescu” (Chişinău, Moldova);

”Regele Lear” de William Shakespeare, Teatrul Dramatic Rus ”A. P. Cehov” (Chişinău, Moldova);

”Don Juan” de Moliere, Officina Per la Scena, Coordinamento Moncalieri Teatro (Italia);

”O scrisoare pierdută” de Ion Luca Caragiale, Teatrul ”Satiricus” (Chişinău, Moldova);

”Drept ca o linie” de Luis Alfaro, Teatrul ”Maria Filotti” (Brăila, România);

”Legătorul de snopi” de Iordan Iovkov, Teatrul ”Sava Dobroplodny” (Silistra, Bulgaria);

”Hamlet. Vise” după William Shakespeare, Teatrul Dramatic de Stat ”Taras Şevcenko” (Harkov, Ucraina);

”Visul balcanic” – New balkan wave (Belgrad, Serbia);

”Revizorul” de Nikolai Gogol, Teatrul Naţional ”M.Sorescu” (Craiova, România);

”Perfect” – Perpetual Motion Theatre (Londra, Regatul Unit);

”Tragedia poetului” după Anna Ahmatova, Teatrul Dramatic Rus ”A. P. Cehov” (Chişinău, Moldova);

”Anonimul veneţian” de Giuseppe Berto, Teatrul Naţional ”Radu Stanca” (Sibiu, România);

”Prinţul Oguri Hangan şi Prinţesa Tetute Hime” – Yokohama Boat Theatre (Japonia);

”Zaruri şi cărţi” de Sam Henry Kass, Teatrul ”Luni” de la Green Hours (Bucureşti, România);

”Alge. Bernarda’s House Remix” după o idee de Federico Garcia Lorca, Teatrul ”Andrei Mureşan” (Sfântu Gheorghe, România);

”Maşinăria Cehov” de Matei Vişniec, Teatrul ”Eugene Ionesco” (Chişinău, Moldova);

”Mofturi parfumate” după I.L.Caragiale, Teatrul ”Ginta Latină” (Chişinău, Moldova);

”Ziua de mâine începe ieri” – Teatrul de Păpuşi ”Ognivo” şi Teatrul Naţiunilor (Moscova, Rusia);

”Sex, drugs and rock’n’roll” după Eric Bogosian, Teatrul ”Luni” de la Green Hours (Bucureşti, România);

”Iov” de Karol Wojtyla, Teatrul ”Voskresenia” (Lvov, Ucraina);

”Inimă de câine” de Mihal Bulgakov, Teatrul Naţional ”V.Alecsandri” (Iaşi, România).

Evenimente:

Spectacole-lectură. Dramaturgia modernă germană:

”Chip de foc” de Marius von Mayenburg;

”Norway. Today” de Igor Bauersima.

Concerte:

Concert – Ada Milea (Bucureşti, România);

Concert – Daniela Mudreac (Chişinău-Tokyo).

Lansări:

CD – Jacques Coutureau (Franţa) muzica spectacolului ”Maşinăria Cehov” de Matei Vişniec;

Carte – ”Teatralitatea pre şi post-Vahtangov” de Angelina Roşca.

 

Ediția VI – 21-28 mai, 2004 – ”Planeta Cehov”

Spectacole/ Companii:

”Patimi după Andrei” (după Salonul nr.6) – Teatrul Dramatic Rus ”A. P. Cehov” (Chişinău, Moldova);

”Salonul nr.6” – Teatrul ”Maria Filotti” (Brăila, România);

”Ursul” – Teatro Superga de Nichelino (Italia);

”Trei surori” – Teatrul ”Laborlavache” (Hamburg, Germania);

”Despre efectul dăunător al tutunului” – Arika Emoto’s One Man Show (Tokyo, Japonia);

”În căutarea sensului pierdut. Unchiul Vanea” – Teatrul Naţional ”Mihai Eminescu” (Chişinău, Moldova);

”Pescăruşul” – Teatrul ”Tomcsa Sandor” (Odorheiul Secuiesc, România);

”Despre efectul dăunător al nostalgiei” – Teatrul Naţional ”V.Alecsandri” (Iaşi, România);

”Les Mata Tchekov” – Teatrul ”Les Matapeste” (Paris, Franţa);

”Livada de vişini” – Teatrul Dramatic Rus ”A.P.Cehov” (Chişinău, Moldova).

Evenimente:

Expoziţie Foto – Spectacole după piesele lui Anton Cehov, montate la Teatrul ”KAZE” (Japonia);

Proiecţie-video – Spectacolul ”Maşinăria Cehov” de Matei Vişniec, Teatrul ”Eugene Ionesco” (Chişinău, Moldova).

 

Ediția VII – 16-28 mai, 2006 – ”Între Orient şi Occident”

Spectacole/ Companii:

”Şi cu violoncelul ce facem?” de Matei Vişniec, Teatrul ”Eugene Ionesco” (Chişinău, Moldova);

”Unchiul Vanea” de A. P. Cehov, Teatrul Naţional ”M.Eminescu” (Chişinău, Moldova);

”Hedda Gabler” de Henrik Ibsen, Teatrul Naţional ”M.Eminescu” (Chişinău, Moldova);

”Femeile lui Picasso. Olga” de Brian McAvera, Grupul Teatral ”Kaze” (Tokyo, Japonia);

”Artă” de Yasmina Reza, Teatrul ”Maria Zankovetzka” (Lvov, Ucraina);

”Ivan Turbincă” după Ion Creangă, Teatrul ”Mihai Eminescu” (Botoşani, România);

”Delir în doi” de Eugene Ionesco, Teatrul de Stat (Ankara, Turcia);

”Câinele, femeia şi bărbatul” de Cybille Berg, Teatrul de Stat (Ankara, Turcia);

”Piaf…” de Tatiana Andreeva, Teatrul de Păpuşi ”Gulliver” (Kurgan, Rusia);

”Steaua fără nume” de Mihail Sebastian, Teatrul Dramatic Rus ”A. P. Cehov” (Chişinău, Moldova);

”Ţicnita” de Nadejda Ptuşkina, Teatrul Dramatic Rus ”A. P. Cehov” (Chişinău, Moldova);

”O noapte de varietăţi” (De la cafe-chantant la operetă) – Teatro Torino Operetta (Italia);

”New York (Fuckin’ City)” de Peca Ştefan, Teatrul ”Luni” de la Green Hours (Bucureşti, România);

”Profu’ ” de Jean Pierre Dopagne, Teatrul ”Luni” de la Green Hours (Bucureşti, România);

”Bitter sauce” de Eric Bosgonian (inspirat de Sonetul 118 de Shakespeare), Teatrul ”Luni” de la Green Hours (Bucureşti, România);

”Stă să plouă” de Lia Bugnar, Teatrul ”Luni” de la Green Hours (Bucureşti, România);

”Alcool…Amar…Amor” – Teatrul ”Luni” de la Green Hours (Bucureşti, România);

”Sectorul S” de Emanuel Pârvu, Teatrul ”Luni” de la Green Hours (Bucureşti, România);

”Măscăriciul” după A. P. Cehov, Teatrul ”George Ciprian” (Buzău, România);

”Făcătoarea de minuni” de William Gibson, Teatrul Tineretului (Moscova, Rusia);

”O urăsc pe Helen” de Peca Ştefan, ArtCub (Bucureşti, România);

”Henryk. Hamlet. Hospital (H.H.H.)” – Studium Teatralne (Varşovia, Polonia);

”Pasagerul umbrelor” cu Etelvino Vazquez, Teatro del Norte (Lugones, Spania);

”El actor iconografico” cu Moises Gonzalez, Teatro del Norte (Lugones, Spania);

”Ateh sau Revelaţiile prinţesei Khazare” de Milorad Pavic, Teatrul Naţional de Operă şi Balet (Chişinău, Moldova);

”Angajare de clovn” de Matei Vişniec, Cie de L’Oeil Nu (Romans, Franţa) – Spectacol prezentat cu susţinerea Alianţei Franceze din Moldova;

”Suita din noiembrie” – Teatrul de Pantomimă ”A.Klaipeda” (Lituania);

”Adam Geist” de Dea Loher, Teatrul ”Maria Filotti” (Brăila, România);

”Au murit, apoi s-au căsătorit” de Rapiel Eristavi, Teatrul Academic de Stat ”G. Eristavi” (Gori, Georgia);

”Hamlet” de William Shakespeare, ”Changpa” Theatre (Seoul, Coreea de Sud);

”Pragul” – Teatro delle Radici (Lugano, Elveţia);

”Revizorul” de Nikolai Gogol, Teatrul de Păpuşi ”Ognivo” (Mâtişci, Rusia);

”Cenuşăreasa” după Charles Perrault, Teatrul de Păpuşi ”Ognivo” (Mâtişci, Rusia);

”Obârşia” – Black Tent Theatre (Tokyo, Japonia) – în colaborare cu ”Nottle” Theatre (Coreea de Sud) şi Teatrul ”Eugene Ionesco” (Moldova);

”Oratorii pisicilor turbate” după I.L.Caragiale, cu Ilie Gheorghe, Teatrul Naţional ”Marin Sorescu” (Craiova, România);

”Romeo şi Julieta” de William Shakespeare, Teatrul Naţional ”Marin Sorescu” (Craiova, România);

”Casa Bernardei Alba” de Federico Garcia Lorca, Teatrul Municipal ”Bacovia” (Bacău, România);

”Face and Phases” – Dance Company ”Nomade-s” (Tokyo, Japonia);

”Întoarcerea” – ”Nottle” Theatre (Seoul, Coreea de Sud) – în colaborare cu Black Tent Theatre (Japonia).

Evenimente:

Lansare de carte şi revista (Fondația ”Camil Petrescu”):
Revista – ”Teatrul azi”;

Carte – ”Mnemosina, bunica lui Orfeu” de Cătălina Buzoianu;

Revistă – ”Camil Petrescu-însemnări teatrale”, ediţie îngrjită de Florica Ichim

”Teatru spaniol contemporan”;

Carte – ”Măştile lui Alexander Hausvater” de Cristina Modreanu;

Prezentare – Florica Ichim, critic de teatru (România);

”Teatrul şi timpul” de Elfrida Coroliov;

Vernisarea expoziţie de pictură – Willemijn van Asbeck (Olanda);

Film – ”Alegerea lui Alexandru Şuţţo” de Dumitru Crudu, regia Dominic Dembinski;

Prelegere – ”Cultura românească de la Est la Vest. Şi invers” – Marian Popescu, prof.univer., doctor, critic de teatru (România);

Lansări:
Revista ”Teatracţie” – ediţie specială, dedicată integral Teatrului ”Eugene Ionesco”;

Album aniversar – ”Teatrul ”Eugene Ionesco” – 15 ani fără sediu”.

 

Ediția VIII – 24 mai – 1 iunie, 2008 – ”Intersecţii”

Spectacole/ Companii:

”Un suflet pentru o păpuşă” de Adrian Graur, Teatrul Naţional ”Vasile Alecsandri” (Bălţi, Moldova);

”Elisabeta I” de Paul Foster, Teatrul ”Eugene Ionesco” (Chişinău, Moldova);

”Quijote” după Miguel de Cervantes, cu Ada Milea (Bucureşti, România);

”Fata babei şi fata moşneagului” de Ion Creangă, Teatrul Republican de Păpuşi ”Licurici” (Chişinău, Moldova);

”Lecţia” de Eugene Ionesco, Teatrul ”Takyo Kandenki” (Japonia);

”Angajare de clovn” de Matei Vişniec, Teatrul ”Maria Filotti” (Brăila, România);

”Ploaia…(Bolero)”, muzică de J.S.Bach, Teatrul ”Kyiv-modern-ballet” (Kiev, Ucraina);

”Legenda despre inima de aur” – Teatrul de Păpuşi ”Ognivo” (Mâtişci, Rusia);

”Liliacul persan” după Nikolai Koleada, cu Lia Ahedjakova şi Mihail Jeglov (Moscova, Rusia);

”Carmen.TV” – Teatrul ”Kyiv modern-ballet” (Kiev, Ucraina);

”Fana’a: Revenire la Ranjha” – Navtej Prohaska (Croaţia);

”Marlene Dietrich” cu Ksenja Prohaska (Croaţia);

”Alchimistul halucinaţiilor” inspirat din poemul lui Zbigniew Herbert ”Dl. Cagito”, Teatr Okazjonalny (Sopot, Polonia);

”Karagoz-Vrăjitoarele şi Fakirul indian” – Teatrul ”Tempo” (Ankara, Turcia);

”Privighetoarea şi trandafirul” de Oscar Wilde, Teatrul Naţional (Bucureşti, România);

”All that jazz” cu Iulia Rutberg (Moscova, Rusia);

”Ultima oră” de Mihail Sebastian, Teatrul Naţional ”Mihai Eminescu” (Chişinău, Moldova);

”Carmen” de Georges Bizet, Teatrul Naţional de Operă şi Balet (Chişinău, Moldova);

”O poveste foarte simplă” de Maria Lado, Teatrul ”Mihai Eminescu” (Botoşani, România);

”Alb pe alb” de Jose Saramago, Teatr Rondo (Slupsk, Polonia);

”Minunata călătorie a urşilor panda…” de Matei Vişniec, Grupul Teatral ”KAZE” (Tokyo, Japonia);

”Căsătorie cu de-a sila” de Moliere, Teatrul Dramatic Rus de Stat ”A. P. Cehov” (Chişinău, Moldova);

”Bucuraţi-vă” – Teatr A (Gliwice, Polonia);

”Iscariot/Magdalena” de Tony Barrow, TEN42 Productions (Irlanda);

”Coca Blues” de Ioan Peter, Teatrul Naţional (Timişoara, România);

”Salonul nr.6” de A. P. Cehov, Teatrul de Stat (Oradea, România);

”Parfum de Malaga” – Trupa de dans Flamenco (Malaga, Spania);

”Cântul dulăului” de Zwy Milshtein, Association AMAVADA (Caen, Franţa).

Evenimente:

Lansare de carte – ”Dramaturgie basarabeană contemporană – Antologie” de Florica Ichim, Andreea Dumitru, Oana Borş-Fundaţia Culturală ”Camil Petrescu”, seria ”Dramaturgi de azi”.

 

Ediția IX – 20 mai – 30 mai, 2010 – ”Pentru o lume mai bună”

Spectacole/ Companii:

”Spărgătorul de nuci”, muzica P. I. Ceaikovski, Teatrul ”Kyiv modern-ballet” (Kiev, Ucraina);

”România! Te pup!” de Bogdan Georgescu, Teatrul Naţional ”Vasile Alecsandri” (Iaşi, România);

”Fraţii Karamazov” de F. M. Dostoievschi, Teatrul Dramatic Rus ”A. P. Cehov” (Chişinău, Moldova);

”Conexiune (În memoria lui Alexei)” – Teatrul de Dans Contemporan ”Voices” (Moldova) şi Teatrul de Dans Contemporan ”Potoki” (Dnepropetrovsk, Ucraina);

”Regi, regine şi alţi şefi” – Coproducţie ”Lava-dansproduction” (Suedia), ”Voices” (Moldova), ”Potoki” (Ucraina) şi ”Quadro” (Belarus);

”Fanfara-zeci prăjini” – Spectacol muzical (România);

”ABC-ul păpuşilor” – Spectacol nonverbal, Teatrul de Stat de Păpuşi pentru Tineret (Tallinn, Estonia);

”Omul cel bun din Sîciuan” după Bertolt Brecht, Teatrul Republican ”Luceafărul” (Chişinău, Moldova);

”Pyramus & This be 4 You” după William Shakespeare, Teatrul ”Odeon” (Bucureşti, România);

”Vladimir Vîsoţki în gesturi” – Spectacol-baladă pe melodiile lui Vîsoţki (Moscova, Rusia);

”În container” de Constantin Cheianu – Teatrul ”Odeon” (Bucureşti, România);

”Însemnările unui nebun” de N. V. Gogol, Teatrul ”Cinematografic” (Moscova, Russia);

”Jucătorii” de N. V. Gogol, Teatrul de Stat de Păpuşi pentru Tineret (Tallinn, Estonia);

”Obsedată de dragoste” după Brian McAvera, Teatrul Regional de Stat de Păpuşi (Sakhalin, Rusia);

”Budincă din banană şi gutuie cu coniac şi rom” – Teatrul Dramatic de Stat ”Ilya Chavchavadze” (Batumi, Georgia);

”Luceafărul” de Mihai Eminescu, Teatrul Republican de Păpuşi ”Licurici” (Chişinău, Moldova);

Spectacol de muzică şi dans tradiţional din Rajastan – Grupul Roma ”Dhoad” (Rajastan, India);

”Cameristele” de Jean Genet, Teatrul lui Roman Viktiuk (Moscova, Rusia);

”Drumul nebunului” de Gungor Dilmor, Teatrul de Stat (Trabzon, Turcia);

”R&J: Romeo şi Julietta” după William Shakespeare, Teatrul lui Roman Viktiuk (Moscova, Rusia);

”Livada de vişini” de A.P.Cehov, Teatrul de Păpuşi ”Ognivo” (Mâtişci, Rusia);

”Metamorfoza” de F.Kafka, Compania de Teatru ”Mode” (Tokyo, Japonia);

”Spectacol de folclor autentic românesc: Grigore Leşe şi invitaţii săi din Ţara Lăpuşului, Hori şi Zâcăli moroşeneşti” – I.Pop şi grupul folcloric ”Iza” (România).

 

Ediția X – 25 mai – 3 iunie, 2012 – ”Teatrele se întâlnesc la Chişinău”

Spectacole/ Companii:

Spectacolul de muzică şi dans tradiţional coreean – Grupul tradiţional de percuţie ”Tae-Geuk” (Coreea de Sud);

”Iosif şi amanta sa” de Val Butnaru, regia Petru Vutcărău, Teatrul ”Eugene Ionesco” (Chişinău, Moldova);

”Spovedania unei măşti” după romanul lui Yukio Mishima, regia Inna Sokolova-Gordon, Teatrul ”Scena rusy” (Berlin, Germania);

”Troia’s discount” regia: Stefano Ricci, Compania Ricci/Forte (Roma, Italia);

Spectacol muzical – The tiger lillies band (Londra, Regatul Unit);

”Staţia de autobuz” de Den Fujita, Compania de Teatru ”Hachimaru” (Tokyo, Japonia);

”Crapul” de Masayuki Moriyama, regia Den Fujita, Compania de Teatru ”Hachimaru” (Tokyo, Japonia);

”Angajare de clovn” de Matei Vişniec, regia Giorgi Tavadze, Teatrul Dramatic de Stat ”Ilya Chavchavadze” (Batumi, Georgia);

”Pocăinţa” de Huseynbala Miralamov, regia Bahram Osmanov, Teatrul Academic de Stat (Baku, Azerbaidjan);

”Actriţa” regia Elvira Rîmbu, Compania ”Cursuri de Teatru” (Oradea, România);

”Culorile” spectacol de dans, regia Inoue Omo, Compania Drastic Dance ”O” (Tokyo, Japonia);

”Yanik” de Wajdi Mouawad, regia Cem Emuler, Teatrul de Stat (Istanbul, Turcia);

”Miriam W.” de Savyon Liebrecht, regia Radu Afrim, Teatrul ”Toma Caragiu” (Ploieşti, România);

”Carmina Burana” de Carl Off, spectacol de dans, regia Maya Schapira, Compania de Dans ”Kamea” (Tel-Aviv, Israel), în colaborare cu Orchestra şi Corul Teatrului Naţional de Operă şi Balet (Chişinău, Moldova), dirijor Răzvan Cernat;

Concert de muzică etno-jazz – Formaţia ”Trigon”;

”Pomul vieţii” de Dumitru Matcovschi, regia Alexandru Cozub, Teatrul Naţional ”Mihai Eminescu” (Chişinău, Moldova);

”Pupila” după Aleksandr Ostrovski, regia Lev Erenburg, Teatrul ”Popojedem” (Praga, Cehia);

”Salomeea” după Oscar Wilde, regia Roman Viktyuk, Teatrul lui Roman Viktyuk (Moscova, Rusia);

”Mereu simt acelaşi lucru” – spectacol de dans flamenco, regia Adrian Santana, Compania ”Adrian Santana” (Madrid, Spania);

”Maestrul şi Margareta” după Mihail Bulgakov, regia Roman Viktyuk, Teatrul lui Roman Viktyuk (Moscova, Rusia);

”Principesa Ivona” de Witold Gombrowicz, regia Vlad Ciobanu, Teatrul ”Eugene Ionesco” (Chişinău, Moldova);

”Underground” de Peters Vaskis, în regia lui Radu Poclitaru, Teatrul ”Kyiv Modern-Ballet” (Ucraina);

”Salonul nr. 6” după A.P.Cehov, în regia lui Radu Poclitaru, Teatrul ”Kyiv Modern-Ballet” (Ucraina);

”Cameristele” de Jean Genet, regia Akira Okamoto, Compania de Teatru ,,Ren’niku kobo” (Kashiwa, Japonia);

”Caii la fereastră” de Matei Vişniec, regia Petru Vutcărău, Teatrul ”Mihai Eminescu” (Botoşani, România);

”Boala familiei M” de Fausto Paravidino, regia Radu Afrim, Teatrul ”Mihai Eminescu” (Timişoara, România);

”Hamlet.COMX” după William Shakespeare, regia Levan Khvichia, Teatrul Academic de Stat ”Şota Rustaveli” (Tbilisi, Georgia);

”Căsătoria” de Nikolai Gogol, regia Yuriy Kordonskiy, Teatrul ”Bulandra” (Bucureşti, România).

Evenimente:

Conferinţă de presă susţinută de Grupul tradiţional de percuţie ”Tae-Geuk”;

Conferinţă de presă susţinută de Compania ”Ricci/Forte”;

Conferinţă de presă susţinută de Teatrul ”Scena rusy”;

Lansarea volumelor ”Matei Vişniec. Mirajul cuvintelor calde” de Daniela Magiaru (Editura Institutului Cultural Român) şi ”Opera poetică a lui Matei Vişniec” (2 volume) de Gheorghe Erizanu (Editura Cartier);

Conferinţă de presă susţinută de Compania de Teatru ”Hachimaru”;

Conferinţă de presă susţinută de Teatrul Dramatic de Stat ”Ilya Chavchavadze”;

Conferinţă de presă susţinută de Teatrul Academic de Stat din Baku;

Conferinţă de presă susţinută de Compania Drastic Dance ,”O”;

Conferinţă de presă susţinută de Teatrul de Stat din Istanbul;

Conferinţă de presă susţinută de Elvira Rîmbu, regizorul spectacolului ”Actriţa”;

Biblioteca de teatru ideală: apariţii editoriale recente ale Fundaţiei Culturale ”Camil Petrescu” şi revistei ”Teatrul azi”:

  1. Regia românească, două repere de ieri şi azi: Aurel Ion Maican şi Silviu Purcărete în exegeze critice: ”Un regizor uitat: Aurel Ion Maican” de Vera Molea şi ”Silviu Purcărete sau privirea care înfăţişează” de Oltiţa Cântec;
  2. Shakespeare în lecturi critici româneşti şi străine: ”Shakespeare-textul ca partitură de joc” de Ana Maria Narti şi ”Citindu-l pe Shakespeare” de Andrzej Zurowski;
  3. Prezentarea revistei ”TEATRUL AZI” nr.5-6-7/2012: Focus asupra Festivalului Internaţional al Artelor Scenice, BITEI 2012.

Conferinţă de presă susţinută de Compania de Dans ”Kamea” (Tel-Aviv, Israel);

Conferinţă de presă susţinută de Teatrul ”Toma Caragiu” (Ploieşti, România);

Conferinţă de presă susţinută de Teatrul ”Popojedem” (Praga, Cehia);

Conferinţă de presă susţinută de Teatrul lui Roman Viktyuk (Moscova, Rusia);

Prelegerea – ”Teatrul ceh contemporan” susţinută de criticul de teatru Vlasta Smolahova (Cehia);

Conferinţă de presă susţinută de Teatrul ”Kyiv Modern-Ballet”;

Lansarea volumului (în limba rusă) – ”Teatru.Clasică. Stil” de Elfrida Koroliova;

Lansarea volumului – ”Teatrul Eugene Ionesco-Istoria unei didenţe” de Dina Ghimpu;

Conferinţă de presă susţinută de Compania de Teatru ”Ren’niku kobo” (Kashiwa, Japonia)

Conferinţă de presă susţinută de Teatrul ”Mihai Eminescu” (Botoşani, România);

Conferinţă de presă susţinută de Teatrul ”Mihai Eminescu” (Timişoara, România);

 

Ediția XI – 21 mai – 15 iunie, 2014 – ”Make theatre, not war”

Spectacole/ Companii:

”Oscar şi tanti Roz” de Eric-Emmanuel Schmitt, în regia lui Petru Vutcărău, Teatrul ”Eugene Ionesco” (Chişinău, Moldova);

”Duel Opus 2” – spectacol muzical susţinut de Laurent Cirade şi Paul Staicu, Compania ”BRAF” (Franţa);

”Iosif şi amanta sa” de Val Butnaru, în regia lui Petru Vutcărău, Teatrul ”Eugene Ionesco” (Chişinău, Moldova);

”Caruselul Erotic” după David Hare, în regia lui Giorgi Tavadze, Teatrul ”Eugene Ionesco” (Chişinău, Moldova);

”Cele cinci bandite” de Kawatake Mokuami, în regia lui Den Fujita, Compania de Teatru ”Hachimaru” (Japonia);

”Clasa noastră” de Tadeusz Slobodzianek, în regia Luminiţei Ţîcu, Teatrul ”Eugene Ionesco” (Chişinău, Moldova);

”Hamlet” de William Shakespeare, în regia lui Dominic Dromgoole şi Bill Buckhurst, Teatrul ”Globe” (Regatul Unit);

”Concert cu bucăţi din concerte” de Ada Milea (Cluj-Napoca, România);

”Ecce homo” de Friedrich Nietzsche, în regia lui Janosz Stolarski, Asociaţia de Teatru ”ANTRAKT” (Poznan, Polonia);

”12 şoapte în a 12-a noapte” de William Shakespeare, în regia lui Mihai Ţărnă;

”Rabia” coregrafia Orly Portal, Compania de dans ”Orly Portal” (Hadera, Israel);

”Amintire despre mare” în regia lui Moe Yamamoto şi Kei Shirasaka, Compania de dans ”Kanazawa Butoh Kan” (Japonia);

”Iată-l pe Godot” de Minoru Betsuyaku în regia lui K.Kiyama, Teatrul ”Office Natori” (Japonia);

”Omul, copacul şi câinele” de Jordan Radickov, în regia lui Umut Toprak, Teatrul Dramatic de Stat (Adana, Turcia);

”Vârciorova carantină” de Matei Milo şi Vasile Alecsandri, în regia lui Alexandru Dabija, Teatrul ”Bacovia” (Bacău, România);

”Camera albastră” de David Hare, în regia lui M.Chris Nedeea, Teatrul ”Maria Filotti” (Brăila, România);

”Moment poetic” – stand-up comedy cu Dragoş Pop (Cluj-Napoca, România);

”Trei surori” de A. P. Cehov, în regia lui Attila Vidnyaszky, Teatrul Dramatic Maghiar ”Transcarpatia” (Beregovo, Ucraina);

”În ploaie” în regia lui Woon Ki, Hwang, Compania de Producţie Culturală ”DOMO” (Coreea de Sud);

”O…ladă” după Ion Creangă, în regia lui Alexandru Dabija, Teatrul Tineretului (Piatra Neamţ, România);

”OO!” după Ion Creangă, în regia lui Alexandru Dabija, Teatrul Tineretului (Piatra Neamţ, România);

”Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, în regia lui Alexandru Dabija, Teatrul ”Odeon” (Bucureşti, România);

”Titanic vals” de Tudor Muşătescu, în regia lui Alexandru Dabija, Teatrul ”Odeon” (Bucureşti, România);

Evenimente:

Workshop susţinut de Janosz Stolarski (Polonia);

Întâlnire cu omul de televiziune Cătălin Ştefănescu: Prelegere deschisă despre regizorul Alexandru Dabija;

1.2.2017
 

Adaugă comentariu